BAJKAŁ - Syberyjskie morze 17 dni


Opis:
Program ten przygotowaliśmy z myślą o naszych bardzo wymagających Turystach. Daje on możliwość prawdziwego poznania Bajkału. Podróż koleją transsyberyjską uświadomi, jaki dystans trzeba pokonać, by dotrzeć do tego pięknego, ogromnego jak morze jeziora. Podczas wycieczki zobaczą Państwo Bajkał nie tylko z brzegu, ale zmierzą się z jego majestatem podczas kilku wielogodzinnych rejsów. Zobaczą unikalne miejsca, jak objęty całkowitym rezerwatem półwysep Święty Nos, dotrą na Wyspy Uszkanie, gdzie żyją jedyne w świecie foki słodkowodne.


Kraje: Rosja,
Transport: samolot
Ilość dni: 17
Dopłata do jedynki:dopłata do jedynki – 850 zł

Program wycieczki:
Dzień 1
Wylot z Warszawy z lotniska im. F. Chopina do Moskwy. (Odprawa zaczyna się dwie godziny wcześniej). Transfer na dworzec Moskwa Jarosławska, zostawienie bagaży w przechowalni, spacer po mieście. Fakultatywnie wycieczka po Moskwie.

Dzień 2
Dzień 2-5
Wyjazd pociągiem ok. godz. 00:35 do IRKUCKA (czas przejazdu 96h25min). Po drodze postoje od kilku do kilkudziesięciu minut, podczas których można kupić jedzenie na peronie od sprzedających je osób (owoce, ryby, gotowe dania obiadowe).

Dzień 3
Dzień w pociągu.

Dzień 4
Dzień w pociągu.

Dzień 5
Przyjazd po południu/wieczorem do IRKUCKA. Przejazd hotelu, zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6
Śniadanie. Zwiedzanie IRKUCKA m.in. Muzeum Dekabrystów, zabytkowe świątynie, sobór Bogojawlenia, polski kościół. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 7
Śniadanie, transfer na dworzec. Wyjazd na całodzienną wycieczkę koleją „Okołobajkałką”, biegnącą po skalistym brzegu, poprzez 39 tuneli, mostów i 50 galerii. Obiad w trakcie przerwy nad brzegiem Bajkału. Ok. godz. 19.00 przyjazd pociągu do portu Bajkał, przeprawa promem do LISTWIANKI, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8
Śniadanie. Zwiedzanie LISTWIANKI, najbardziej znanej miejscowości nad Bajkałem, pięknie położonej przy wypływie rzeki Angary z jeziora Bajkał, zwiedzanie skansenu z najstarszymi zabytkami architektury i kultury ludów przybajkalskich w TALCY, wizyta w Muzeum Bajkału (zbiory fauny i flory Bajkału). Powrót do IRKUCKA, Obiadokolacja. Transfer na dworzec. Wyjazd nocnym pociągiem do UŁAN UDE.

Dzień 9
Przyjazd do UŁAN-UDE ok. godz. 06.00. Transfer na śniadanie, zostawienie bagaży w przechowalni. Wycieczka do Dacanu, buddyjskiej świątyni, w Iwołgińsku. Zwiedzanie miasta Ułan-Ude. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10
Śniadanie. Wizyta w wiosce starowierców TARBOGATAJ (40 km od Ułan-Ude) z obiadem w domu mieszkańców. Dalej przejazd w kierunku UST-BARGUZIN (220 km). Po drodze nocleg w pensjonacie w miejscowości MAKSIMICHA (nad Bajkałem). Kolacja. Nocleg.

Dzień 11
Śniadanie. Wyjazd z MAKSIMICHY do Ust Barguzina (ok.1 h) i dalej do Monachowa gazikami po wyboistej drodze, ale z ładnymi widokami (około 1,5 h), dalej z Monachowa rejs statkiem na ŚWIĘTY NOS (ok.1 h) i wycieczka statkiem na archipelag WYSP USZKANICH, położonych 7 km na północny - zachód od Świętego Nosa. Na jednej z nich, będącej ścisłym rezerwatem, można przyjrzeć się z bliska jedynym w świecie słodkowodnym fokom. Nigdzie więcej nie zobaczymy nerp w ich naturalnym środowisku. Wieczorem przypłynięcie na obiadokolację i nocleg. Baza turystyczna znajduje się w ścisłym rezerwacie w Zatoce Czywirkujskiej, tworzą ja przycumowany statek z kilkoma pokojami i wieloosobowe jurty.

Dzień 12
Śniadanie. Czas spędzamy nad jeziorem. Można pospacerować dziewiczym brzegiem Bajkału lub wykąpać się w znajdujących się na plaży ciepłych źródłach. Odważni mogą skorzystać z kąpieli w jeziorze ok. 9° C. Obiad. Wieczorem wyjazd do Ust-Barguzina na nocleg w pensjonacie. Kolacja, nocleg.

Dzień 13
Śniadanie. Wypłynięcie kutrem na wyspę OLCHON. Po ok. 8-10 godzinach przyjazd na Olchon, transfer, zakwaterowanie w bazie turystycznej, obiadokolacja, nocleg.

Jest to największa z bajkalskich wysp. Długa na 72 km, szeroka na 15 km, zadziwi rozmaitością krajobrazu - stepy, skały, lasy i jeziora, plaże. Olchon to święta wyspa szamanizmu, to miejsce pamiętające też mroczne radzieckie czasy. Znajdował się tutaj łagier, którego więźniowie łowili i przerabiali bajkalskie ryby.

Dzień 14
Po śniadaniu zwiedzanie najciekawszych miejsc OLCHONU. Dojazd gazikami na przylądek SAGAN-CHUSZUN i przylądek CHOBOJ, co z buriackiego oznacza „kieł”. Z wysokich skał tego najbardziej wysuniętego na północ fragmentu wyspy przy odrobinie szczęścia zobaczyć można pływające w pobliżu nerpy. Na zmęczonych spacerami turystów czeka przygotowana na ognisku zupa rybna - ucha i parzona z miejscowych traw „herbata”. Powrót do pensjonatu, kolacja. Możliwość skorzystania z bani (fakultatywnie). Nocleg.

Dzień 15
Śniadanie. Zwiedzanie Chużyru, spacer do góry Szamanki, obiad, wizyta w Muzeum Buriackim, kolacja. Nocleg.

Dzień 16
Śniadanie. Wyjazd z Olchonu do WIERSZYNY, polskiej wsi. Do dziś mieszkają tutaj potomkowie emigrantów z Małopolski. W 1910 r. przyjechali tutaj po lepsze życie. Niestety, marzenia o nim przerwała rewolucja. Nikt nie powiadomił ich o możliwości powrotu do Polski po wojnie. Spacer po wsi: kościół, cmentarz, dom polski, spotkanie z mieszkańcami, obiad przygotowany przez miejscowe gospodynie. Wieczorem transfer busem do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu Angara, kolacja pożegnalna, nocleg.

Dzień 17
Śniadanie. Transfer na lotnisko, wylot z Irkucka do <WARSZAWY (przez Moskwę).


Cena zawiera:
- noclegi:
3 noclegi w Irkucku hotel 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
1 nocleg w Listwiance, pensjonat, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
1 nocleg w Ułan Ude hotel 3*, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
1 nocleg w Maksimisze pensjonat, pokoje 2-osobowe z łazienkami;
1 nocleg w Ust-Barguzin w pensjonacie, (toalety na zewnątrz typu sławojka, wspólny prysznic na zewnątrz);
1 nocleg na Świętym Nosie w jurtach (toalety na zewnątrz typu sławojka, wspólny prysznic);
3 noclegi na Olchonie, pokoje 2-osobowe z WC typu sławojka i prysznicem na podwórku.


- wyżywienie: zgodnie z programem
- atrakcje: rejs na Wyspy Uszkanie, całodzienna wycieczka „Okołobajkałką”, wycieczka na Olchonie na przylądki Sagan-Huszan i Choboj, Muzeum Bajkału w Listwiance, skansen Talcy, Muzeum Dekabrystów, Muzeum Krajoznawcze w Irkucku
- transport nad Bajkałem, w tym statek (kuter) na Święty Nos, statek (kuter) ze Świętego Nosa na Olchon, prom z portu Bajkał do Listwianki, prom z Olchonu na ląd, nocny pociąg Irkuck-Ułan Ude, uazy na Olchonie, bus na wycieczki
- obecność polskiego pilota na całej trasie przy grupach od 10 osób
- przewodnik rosyjskojęzyczny
- ubezpieczenie NNW i KL


Cena nie zawiera:
- biletu na przelot Warszawa – Moskwa; Irkuck - Warszawa – ok. 2800 zł
- biletu na pociąg Moskwa– Ułan-Ude – ok. 300 euro
- biletów wejściowych i przewodnika w Moskwie
- atrakcji fakultatywnych
- wyżywienia w pociągach i podczas podróży Okołobajkałką, posiłku w Moskwie
- opłat za przechowalnię bagażu
- kosztów wizy i dokumentacji wizowej: do Rosji – 350 zł (dla osób spoza mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego oraz lubelskiego dodatkowo są płatne koszty przesyłki 70 zł)
- Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 zł. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Inne:
BT „Bezkresy” pomaga w uzyskaniu wszystkich biletów na wszystkie środki transportu.

UWAGA: Termin zgłoszenia – 45 dni przed rozpoczęciem imprezy. Możliwe zorganizowanie wyjazdu dla mniejszych grup (bez pilota):

grupa 4-osobowa
grupa 6-osobowa
grupa 8-osobowa


Informacje:
Irkuck – Wierszyna odległość 120 km. Ostatni odcinek po drodze szutrowej.
Irkuck – Talcy odległość ok. 50 km.
Irkuck – Chużyr (główna osada na wyspie Olchon) ok. 320 km.
Irkuck – Listwianka ok. 70 km


Transport:
autobus lub mikrobus w zależności od liczby osób na Olchonie uazy – mały (8 -osobowy) terenowy busik

Wyżywienie:
menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami, posiłki na bazie ryb (zwłaszcza na Olchonie i Świętym Nosie)

Ubranie:
należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – również deszcz, długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie); potrzebne będą wygodne buty; chętni mogą wziąć kostium kąpielowy, by wykąpać się w zimnym Bajkale zawsze latem ok. 9° C, w ciepłych źródłach na Świętym Nosie, jest też fakultatywnie możliwość skorzystania z ruskiej bani (ostrożnie zwłaszcza przy chorobach serca). W świątyniach prawosławnych należy mieć odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie)

Podróż:
samolot
proszę pamiętać o limicie kilogramów w bagażu, i o przepisach dotyczących niewnoszenia ostrych przedmiotów (pilnik, nożyczki itd.) oraz napojów, dezodorantów, płynów do, po goleniu itd. w butelkach o pojemności powyżej 100 ml

pociąg
przedziały dwuosobowe lub czteroosobowe ( w zależności od wykupionego biletu) i wagony bez przedziałów (z tych ostatnich korzystamy niezwykle rzadko), do dyspozycji dwie toalety z umywalkami na wagon, gorąca woda dostępna na początku korytarza ( u opiekuna wagonu), pościel do wykupienia w pociągu, można zabrać małą miskę do mycia się, proszę zabrać ze sobą wyżywienie - w restauracji w pociągu bywa drogo i niesmacznie, lepiej kupować jedzenie podczas postoju pociągu na dworcach od "bab", które mają nawet gotowe obiady UWAGA: podczas postojów proszę zabierać ze sobą dokumenty i pieniądze z przedziału, jeśli chcą Państwo oddalić się od pociągu, proszę za każdym razem upewniać się u kierownika wagonu, jak długi będzie postój i informować go o oddaleniu się, aby nie dawał sygnału do odjazdu bez Państwa – zdarzyło się że pociąg odjechał wcześniej niż to było w rozkładzie, a grupa została na dworcu bez pieniędzy i dokumentów

statek
po Bajkale zazwyczaj pływa się statkami – kutrami, czasem ładniejszymi, czasem mniej ładnymi, ale z doświadczoną załogą. Na pokład dostać trzeba się po trapie (bujającej się kładce). Zazwyczaj można liczyć podczas rejsu przekąskę w postaci uchy i naparu z ziół. Przy brzydkiej pogodzie rezygnuje się z wypłynięcia w otwarty Bajkał z powodów bezpieczeństwa (fale potrafią być wysokie jak na morzu).

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą waluta w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w Warszawie lub bezpośrednio w Moskwie. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty realizuje się w bankach lub kantorach: 1 Euro = ~ 42 RUB, 1 PLN = ~ 10 RUB, 1 USD = ~29 RUB Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.

Płatność kartą
W Rosji w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i pod. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.

Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Aby uzyskać wizę 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne, kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z co najmniej dwoma wolnymi stronami.

Tranzyt
Ponieważ pociąg do Moskwy jedzie przez terytorium Białorusi, konieczne jest wyrobienie tranzytowej wizy białoruskiej. Aby uzyskać wizę należy: 1 aktualne kolorowe zdjęcie o rozmiarach 3 cm x 4 cm, wypełniony wniosek wizowy, kopię biletu kolejowego i wizy rosyjskiej.

Hotel
Zakwaterowanie według opisu w programie.

Wyżywienie
Wyżywienie według opisu w programie.

Czas
Po przyjeździe do Irkucka czy Ułan-Ude należy przesunąć zegarek o 7 godz. do przodu.

Pogoda
Średnia temperatura w lipcu – ok. 17 °C, we wrześniu – ok. 9 °C


Biuro Turystyczne
"Bezkresy"
tel: 022 826 05 90
tel/fax: 022 826 52 68
bezkresy@bezkresy.pl
Rynek Starego Miasta 25/2
00-272 Warszawa
Jesteśmy członkiem WIT oraz ITRP

Biuro Turystyczne Bezkresy

Wycieczki do Lwowa

Wycieczki na Ukrainę

Wycieczki do Wilna

(c) 2011 Biuro Turystyczne BEZKRESY | wykonanie AGMK.net & WOWstudio